Rail connector SV with 3 holes FT
Type SVE 41 FT
|Item no. 1123121
|EAN 4012195939214



Item no. / Type
1123121 / SVE 41 FT
Length
100 mm
Width
47 mm
Material thickness
4 mm
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
The rail connector is used to extend the mounting rail MS4141. The connection can be made simply and securely on the construction site or prefabricated in the workshop.
It ensures that no weak point will occur in the area of the rail coupling. The static values of the mounting rail apply here.
Included in the delivery:
Retaining plates type 4141 and matching hexagonal bolts enclosed.
It ensures that no weak point will occur in the area of the rail coupling. The static values of the mounting rail apply here.
Included in the delivery:
Retaining plates type 4141 and matching hexagonal bolts enclosed.
Glands included
Technical data
Dimensions
| Length | 100 mm |
|---|---|
| Width | 47 mm |
| Height | 39,4 mm |
Technical data
| Paslanmaz çelik, mordanlı | hayır |
|---|---|
| Yarık uzunluğu | 22 mm |
| Material thickness | 4 mm |
| Statik değer A | 2,97 cm² |
| Statik değer Iy | 6,05 cm⁴ |
| Statik değer Iz | 9,01 cm⁴ |
| Statik değer Wy | 2,91 cm³ |
| Statik değer Wz | 4,4 cm³ |
| Hole size | 12 |
| Profile shape | C profil |
| Delik türü | Sırtı delikli |
| Drill hole spacing, centre | 60 mm |
| With screw accessories | evet |
| Version for | Perforated |
| Suitable for profile shapes | U profil |
| Boyut | 100x4mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,1442 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Material thickness
Item no.
SVE 41 FT
100
47
4
1123121
SVE 41 FT
Item no.
1123121
Length
100
Width
47
Material thickness
4

