Roller blind switch, 1 module
Type RS-BS SWGR1
|Item no. 6120952
|EAN 4012196570942



Item no. / Type
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Roller blind switch with electrical and mechanical lock, 1-pin, 10 A, 250 V~, with screwless terminals.
For installation in Rapid 45 device installation ducts, Rapid 80 device installation ducts, service poles and underfloor systems.
For installation in Rapid 45 device installation ducts, Rapid 80 device installation ducts, service poles and underfloor systems.
Technical data
Technical data
| Halojen İçermez | yes |
|---|---|
| Etiket alanı | no |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Nominal current | 10 A |
| Anma gerilimi | 250 V |
| Surface version | Matt |
| Ölçü | 45 x 45 |
| Transparent | no |
| Combination | Miscellaneous |
| Number of modules (for modular construction) | 1 |
| Version for | Switch, 1-pin |
| Operation type | Rocker |
| Mounting type | Device installation duct |
| Fastening type | Lock |
| Combination | Miscellaneous |
| Boyut | 10 A, 250 V |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Black-grey; RAL 7021 |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Version for
Item no.
RS-BS RW1
Switch, 1-pin
6120950
RS-BS SWGR1
Switch, 1-pin
6120952
RS-BS AL1
Switch, 1-pin
6120954
RS-BS RW1
Item no.
6120950
Version for
Switch, 1-pin
RS-BS SWGR1
Item no.
6120952
Version for
Switch, 1-pin
RS-BS AL1
Item no.
6120954
Version for
Switch, 1-pin

