Roof hook for PV module mounting, screwable profile, tiled roof, black
Type DHU T A2K S
|Item no. 5901406
|EAN 4012197454692



Item no. / Type
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
Roof hook to mount photovoltaic modules on pitched roofs in combination with the TP 45 support profile. Suitable for tiled roofs. Screwable fastening on the support profile. Mounting on rafters with TKS wafer-head screws. The roof hook can be adjusted horizontally as well as vertically continuously via glands, correctTorx 40 key. Height adjustment in the range of the roof slat between 40–54 mm, side adjustment option up to 76 mm, height adjustment of the support profile up to 18 mm. Black version.
Technical data
Dimensions
| Width | 120 mm |
|---|
Technical data
| Material thickness | 6 mm |
|---|---|
| With mounting plate | evet |
| Ayarlanabilir | evet |
| Angle of inclination, min. | 90 ° |
| Angle of inclination, max. | 0 ° |
| Boyut | 120x186x150 |
| Surface | Powder-coated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | Black |
| Suitable for fastening photovoltaic roof/facade fastening | Pitched roof fastening |
| Suitable for roof material | Roof tile |
| Wide fastening plate | 75 mm |
| Fastening plate, length | 120 mm |
| Height-fastening plate | 36 mm |
| Penetration of roof necessary | yes |
| Alignment | Horizontal/vertical |
| Anchoring | Bolts |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 3,8887 kg CO2e / 1 Adet |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Item no.
DHU A2
5901410
DHU T A2
5901404
DHU T A2K S
5901406
DHU A2
Item no.
5901410
DHU T A2
Item no.
5901404
DHU T A2K S
Item no.
5901406


