Round conductor, galvanised steel
Type RD 8-FT
|Item no. 5021081
|EAN 4012195381556



Item no. / Type
Diameter
Normal halka (kg)
Kesit
Normal halka (m)
Smallest selling unit: 125 m
125m
m
Description
RD ...: Yuvarlak iletken (DIN EN 50164-2'ye uygun)
• VDE 0185-305 (IEC 62305) standardına uygundur
• RD 10, toprak altı kullanımlar için de uygundur
• Çinko kaplama çelik
• Çinko kaplama kalınlığı: 50µm ortalama değer (yakl. 350g/m²)
• VDE 0185-305 (IEC 62305) standardına uygundur
• RD 10, toprak altı kullanımlar için de uygundur
• Çinko kaplama çelik
• Çinko kaplama kalınlığı: 50µm ortalama değer (yakl. 350g/m²)
Technical data
Technical data
| Diameter | 8 mm |
|---|---|
| Normal halka (kg) | 50 |
| High voltage-resistant, insulated version | hayır |
| Number of individual wires | 1 |
| Material property | Miscellaneous |
| Material jacket | Yok |
| Kesit | 50 mm² |
| Normal halka (m) | 125 |
| Boyut | 8mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Length tolerance ± | 5 % |
Dimensions
| Dimension D | 8 mm |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
252 8-10 FT
5312310
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
252 8-10X16 FT
5312345
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
252 8-10XFL30 FT
5312655
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
250
5312906
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece

Item no. 5312310
Cross-connector with intermediate plate for Rd 8−10 mm FTType
252 8-10 FT
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece

Item no. 5312345
Cross-connector with intermediate plate for Rd 8−10 x Rd 16 FTType
252 8-10X16 FT
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Diameter
Normal halka (kg)
Kesit
Normal halka (m)
Material
Item no.
RD 8-FT 50
8
20
50
50
Steel
5021050
RD 8-FT
8
50
50
125
Steel
5021081
RD 10
10
50
78
80
Steel
5021103
Diameter
Normal halka
(kg)
Kesit
Normal halka
(m)
RD 8-FT 50
Item no.
5021050
Diameter
8
Normal halka (kg)
20
Kesit
50
Normal halka (m)
50
Material
Steel
RD 8-FT
Item no.
5021081
Diameter
8
Normal halka (kg)
50
Kesit
50
Normal halka (m)
125
Material
Steel
RD 10
Item no.
5021103
Diameter
10
Normal halka (kg)
50
Kesit
78
Normal halka (m)
80
Material
Steel






