Screwless terminal, 3-pole
Type 61 325 LGR
|Item no. 2054485
|EAN 4012195879916



Item no. / Type
2054485 / 61 325 LGR
Anma gerilimi
450 V
Anma kesiti min.
0,5 mm²
Anma kesiti maks.
2,5 mm²
Bağlantı yeri sayısı
3
Colour
Light grey; RAL 7035
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Tested according to EN 60998
Screwless terminal to connect single-strand cables.
Nominal cross-section:
3 x 0.5 mm² to 2.5 mm² single-wire conductors
3 x 1.5 mm² to 2.5 mm² rigid, multi-wire conductors
Rated voltage 450 V
Rated current 24 A
Stripping length: 8-9 mm
Test opening: Phase tester and testing pin (max. Ø 2 mm)
Max. approved ambient temperature according to EN 60998: –5 to +90 °C.
Screwless terminal to connect single-strand cables.
Nominal cross-section:
3 x 0.5 mm² to 2.5 mm² single-wire conductors
3 x 1.5 mm² to 2.5 mm² rigid, multi-wire conductors
Rated voltage 450 V
Rated current 24 A
Stripping length: 8-9 mm
Test opening: Phase tester and testing pin (max. Ø 2 mm)
Max. approved ambient temperature according to EN 60998: –5 to +90 °C.
Technical data
Dimensions
| Length | 17,2 mm |
|---|---|
| Width | 15,6 mm |
| Height | 8,9 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 3 |
|---|---|
| Nominal current | 24 A |
| Anma gerilimi | 450 V |
| Suitable for solid conductors | hayır |
| Suitable for flexible conductors | hayır |
| Suitable for multi-wire conductors | evet |
| With actuating levers | hayır |
| Connectable conductor cross-section, single-wire, min. | 0,5 mm² |
| Connectable conductor cross-section, single-wire, max. | 2,5 mm² |
| Connectable conductor cross-section, multi-wire, min. | 1,5 mm² |
| Connectable conductor cross-section, multi-wire, max. | 2,5 mm² |
| Anma kesiti min. | 0,5 mm² |
| Anma kesiti maks. | 2,5 mm² |
| Kesit | 3 x 0.5 mm² to 2.5 mm² single-wire conductors 3 x 1.5 mm² to 2.5 mm² rigid, multi-wire conductors mm² |
| Bağlantı yeri sayısı | 3 |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -5 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 90 °C |
| Aleve dayanıklı | Acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 850°C |
| Boyut | 3x2,5mm² |
| Material | Polyamide |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Anma gerilimi
Anma kesiti min.
Anma kesiti maks.
Bağlantı yeri sayısı
Colour
Item no.
61 325 LGR
450
0,5
2,5
3
Light grey; RAL 7035
2054485
61 325 LGR
Item no.
2054485
Anma gerilimi
450
Anma kesiti min.
0,5
Anma kesiti maks.
2,5
Bağlantı yeri sayısı
3
Colour
Light grey; RAL 7035

