Section insulation for metal pipes
Type MIW-MA
|Item no. 7202308
|EAN 4012196423125


Item no. / Type
7202308 / MIW-MA
Length
6100 mm
Width
500 mm
Kalınlık
30 mm
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Description
Mineral wool mats with aluminium lamination for section insulation for copper and steel pipes. Fastening of section insulation with winding wire and securing of joints with aluminium adhesive tape.
Applicable in the systems:
PYROMIX® mortar insulation
PYROSIT® NG fire insulation foam
PYROPLATE® Fibre soft insulation
PYROPLUG® Block blocks
Material class EN 13501 ‒ A1 non-combustible; melting point ≥ 1,000 °C
Applicable in the systems:
PYROMIX® mortar insulation
PYROSIT® NG fire insulation foam
PYROPLATE® Fibre soft insulation
PYROPLUG® Block blocks
Material class EN 13501 ‒ A1 non-combustible; melting point ≥ 1,000 °C
Technical data
Dimensions
| Length | 6100 mm |
|---|---|
| Width | 500 mm |
| Length | 6,1 m |
Technical data
| Delivery form | Roll |
|---|---|
| Kalınlık | 30 mm |
| Boyut | 6100x500x30 |
| Material | Mineral fibres |
| Colour | Green |
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Kalınlık
Item no.
MIW-MA
6100
500
30
7202308
MIW-MA
Item no.
7202308
Length
6100
Width
500
Kalınlık
30




