Series protection device, 2-pole, 48 V version
Type MDP-2 D-48-T
|Item no. 5098442
|EAN 4012195406891



Item no. / Type
Kutup sayısı
Plug-in system
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Lightning barrier with test function; 48 V version
• Rated load current 0.58 A
• Protection device for multi-wire systems
• Direct shield earthing and screwless connection terminals
• Space-saving width of just 8.7 mm
• Protection circuit testable with Life Control
• High bandwidth to 100 MHz
• UL-listed (4DG1)
Application: Universal use on 35 mm DIN profile rail in any standard distribution housing.
• Rated load current 0.58 A
• Protection device for multi-wire systems
• Direct shield earthing and screwless connection terminals
• Space-saving width of just 8.7 mm
• Protection circuit testable with Life Control
• High bandwidth to 100 MHz
• UL-listed (4DG1)
Application: Universal use on 35 mm DIN profile rail in any standard distribution housing.
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 2 |
|---|---|
| Telekomünikasyon kontağı | no |
| Cihazda sinyalizasyon | Readable |
| Plug-in system | Terminal |
| Koruma seviyesi damar/damar | <95 V |
| Koruma seviyesi damar/toprak | <800 V |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Test standardı | IEC 61643-21 |
| Koruma seviyesi damar - damar @ C1 (1kV / 0,5kA) | <110 V |
| Yol başına seri direnç | 2,35 Ω ± 5 % |
| Anma gerilimi | 48 V |
| Capacity (wire-wire) | < 40 pF |
| Earthing via: | DIN rail |
| Explosion-tested version | no |
| Insulation resistance | >100 MΩ |
| Shielding connection available | yes |
| Screening | Direct |
| Impulse durability wire-wire | C1: 0,5 kV / 0,25 kA (8/20µs) |
| Impulse durability wire-earth | C2: 5 kV / 2,5 kA (8/20µs) |
| Total discharge current (10/350) | D1: 1 kA |
| Total discharge current (8/20) | 5 kA |
| Nominal load current DC | 0,58 A |
| Nominal load current AC | 0,4 A |
| Arrestor monitoring | no |
| Maximum continuous voltage AC | 41 V |
| Maximum continuous voltage DC | 58 V |
| Approvals | UL |
| Cut-off frequency | 100 MHz |
| SPD to IEC 61643-21 | Class I+II+III / D1+C2+C1 |
| Kategorie | Type 1+2+3 / D1+C2+C1 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→3 |
| Ekleme kaybı (Insertion loss) | ≤3 dB |
| Bağlantı kesiti, sabit maks. | 2,5 mm² |
| Bağlantı kesiti, çok telli min. | 0,14 mm² |
| Bağlantı kesiti, çok telli maks. | 1,5 mm² |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 48V |
Connectivity options
| Bağlantı kesiti, sabit min. | 0,14 mm² |
|---|---|
| Bağlantı kesiti, esnek min. | 0,14 mm² |
| Bağlantı kesiti, esnek maks. | 2,5 mm² |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,3401 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Kutup sayısı
Plug-in system
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Item no.
MDP-2 D-48-T
2
Klemens
41
58
5098442
MDP-3 D-48-T
3
Terminal
41
58
5098446
MDP-4 D-48-T
4
Klemens
41
58
5098450
Kutup sayısı
Plug-in system
MDP-2 D-48-T
Item no.
5098442
Kutup sayısı
2
Plug-in system
Klemens
Maximum continuous voltage AC
41
Maximum continuous voltage DC
58
MDP-3 D-48-T
Item no.
5098446
Kutup sayısı
3
Plug-in system
Terminal
Maximum continuous voltage AC
41
Maximum continuous voltage DC
58
MDP-4 D-48-T
Item no.
5098450
Kutup sayısı
4
Plug-in system
Klemens
Maximum continuous voltage AC
41
Maximum continuous voltage DC
58


