Service pole, type ISSDM45
Type ISSDM45RW
|Item no. 6289970
|EAN 4012195773863




Item no. / Type
Length
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
ISS aluminium service pole with a 45 mm system opening.
Set consists of:
1 two-compartment pole with clamping fastening
Total length 3,315–3,480 mm
1 ceiling fastening with clamping device
2 aluminium covers, length: 3,000 mm
The clamping device attached at the top of the ISS service pole can be variably adjusted between 315 and 480 mm. Possible colour options are aluminium anodised or pure white. The pole is based on a slender, oval aluminium profile. There are two 45 mm system openings on opposite sides for direct installation of Module 45® devices.
Set consists of:
1 two-compartment pole with clamping fastening
Total length 3,315–3,480 mm
1 ceiling fastening with clamping device
2 aluminium covers, length: 3,000 mm
The clamping device attached at the top of the ISS service pole can be variably adjusted between 315 and 480 mm. Possible colour options are aluminium anodised or pure white. The pole is based on a slender, oval aluminium profile. There are two 45 mm system openings on opposite sides for direct installation of Module 45® devices.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 80 mm |
| Height | 130 mm |
| Kolon yüksekliği min. | 3315 mm |
| Kolon yüksekliği maks. | 3480 mm |
Technical data
| Yol sayısı | 2 St. |
|---|---|
| Halojen İçermez | yes |
| Kolon biçimi | Oval |
| Ayarlanabilir | yes |
| Yükseklik dengelemesi min. | 315 mm |
| Yükseklik dengelemesi maks. | 480 mm |
| Takılabilir kapak sayısı | 2 |
| Portatif | no |
| Tavana montaj | yes |
| Zemine montaj | yes |
| Kablo girişi | Top/bottom |
| Pre-wired | no |
| Continuous profile | yes |
| Version for | Double-sided |
| Fastening type | Tension |
| Kanal genişliği | 45 mm |
| Boyut | 3000x80x130 |
| Material | Aluminium |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 144,6038 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6023096
Partition for WDK trunking, trunking height 40 mmType
2371 40
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Fastening type
Material
Colour
Surface
Item no.
ISSDM45RW
3000
Tension
Aluminium
Pure white; RAL 9010
6289970
ISSDM45EL
3000
Tension
Aluminium
alüminyum
Anodised
6289972
Colour
ISSDM45RW
Item no.
6289970
Length
3000
Fastening type
Tension
Material
Aluminium
Colour
Pure white; RAL 9010
ISSDM45EL
Item no.
6289972
Length
3000
Fastening type
Tension
Surface
Anodised
Material
Aluminium
Colour
alüminyum


