Service pole, type ISSRM45F
Type ISSRM45FEL
|Item no. 6290097
|EAN 4012195459101



Item no. / Type
Length
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
ISS aluminium service pole with a flexible hose to the ceiling, 45 mm system opening.
Set consisting of:
1 single-tube pole with flexible hose to the ceiling
Total length: 2,300 mm
1 flexible hose, length: 1,500 mm Ø 30 mm
1 cover, aluminium, length: 2,300 mm
The design of the ISS service pole is based on an extremely slim and round aluminium profile that to the front side shows a smooth cover of the Rapid 45 device installation series. The 45 mm system opening is suitable for direct acceptance of Modul 45® switching and connection devices.
The floor plate as a stand, type SFISSF, and the hose connection to the ceiling, type SAISSF, should be ordered separately (see articles below).
Set consisting of:
1 single-tube pole with flexible hose to the ceiling
Total length: 2,300 mm
1 flexible hose, length: 1,500 mm Ø 30 mm
1 cover, aluminium, length: 2,300 mm
The design of the ISS service pole is based on an extremely slim and round aluminium profile that to the front side shows a smooth cover of the Rapid 45 device installation series. The 45 mm system opening is suitable for direct acceptance of Modul 45® switching and connection devices.
The floor plate as a stand, type SFISSF, and the hose connection to the ceiling, type SAISSF, should be ordered separately (see articles below).
Technical data
Dimensions
| Length | 2300 mm |
|---|---|
| Width | 70 mm |
| Height | 59 mm |
| Pole height, min. | 2300 mm |
| Pole height, max. | 3800 mm |
Technical data
| Number of compartments | 1 St. |
|---|---|
| Halogen-free | yes |
| Pole shape | Round |
| Adjustable | yes |
| Height compensation, min. | 0 mm |
| Height compensation, max. | 1500 mm |
| Number of usable covers | 1 |
| Changes according to location | yes |
| Ceiling mounting | yes |
| Floor mounting | yes |
| Cable entry | Top |
| Pre-wired | no |
| Continuous profile | yes |
| Version for | Single-sided |
| Fastening type | Stand |
| Cover width | 45 mm |
| Dimension | 2300x70x59 |
| Surface | Anodised |
| Material | Aluminium |
| Colour | aluminium |
Environmental Data
105,9216 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 105,9216 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6023096
Partition for WDK trunking, trunking height 40 mmType
2371 40
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Fastening type
Material
Colour
Surface
Item no.
ISSRM45FRW
2300
Stand
Aluminium
Pure white; RAL 9010
6290095
ISSRM45FEL
2300
Stand
Aluminium
aluminium
Anodised
6290097
Colour
ISSRM45FRW
Item no.
6290095
Length
2300
Fastening type
Stand
Material
Aluminium
Colour
Pure white; RAL 9010
ISSRM45FEL
Item no.
6290097
Length
2300
Fastening type
Stand
Surface
Anodised
Material
Aluminium
Colour
aluminium

