SKS-Magic® 60 FT cable tray
Type SKSM 610 FT
|Item no. 6059473
|EAN 4012195832607




Item no. / Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Plate thickness
Colour
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Cable tray with integrated quick fastening system. The usable length of the cable tray is 3,000 mm.
The cable tray has continuous side perforations of 7 x 20 mm for the installation of additional connection and mounting components.
From a cable tray width of 200 mm with 30% hole surface, suitable for use under sprinkler systems according to VdS guideline 2092.
The cable tray has continuous side perforations of 7 x 20 mm for the installation of additional connection and mounting components.
From a cable tray width of 200 mm with 30% hole surface, suitable for use under sprinkler systems according to VdS guideline 2092.
Continuous equipotential bonding is guaranteed without additional components.
Technical data
Dimensions
| Length | 3050 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 60 mm |
| Dimension y | 62 mm |
| Dimension L | 30 mm |
| Dimension B | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 58 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,5 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 5800 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Boyut | 60x100x3050 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Magnetic shield insulation with cover | 50 dB |
| Magnetic shield insulation without cover | 20 dB |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Click fastening |
Loads
| Destek aralığı 1,5m | 3 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 2,0m | 2,25 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 1,58 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 1 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 6,3251 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6068936
Magic straight connector set DDType
KTSMV 610 DD
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Colour
Item no.
SKSM 610 FT
3050
100
60
hayır
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6059473
SKSM 615 FT
3050
150
60
hayır
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6059475
SKSM 620 FT
3050
200
60
hayır
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6059477
SKSM 630 FT
3050
300
60
hayır
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6059479
SKSM 640 FT
3050
400
60
hayır
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6059481
SKSM 650 FT
3050
500
60
hayır
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6059483
SKSM 660 FT
3050
600
60
hayır
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6059485
Width
SKSM 610 FT
Item no.
6059473
Length
3050
Width
100
Height
60
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
SKSM 615 FT
Item no.
6059475
Length
3050
Width
150
Height
60
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
SKSM 620 FT
Item no.
6059477
Length
3050
Width
200
Height
60
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
SKSM 630 FT
Item no.
6059479
Length
3050
Width
300
Height
60
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
SKSM 640 FT
Item no.
6059481
Length
3050
Width
400
Height
60
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
SKSM 650 FT
Item no.
6059483
Length
3050
Width
500
Height
60
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
SKSM 660 FT
Item no.
6059485
Length
3050
Width
600
Height
60
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi








