Socket 33°, Connect 45, protective contact, double
Type STD-D3SC SWGR2
|Item no. 6120491
|EAN 4012197256722



Item no. / Type
Version for
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Protective contact socket double 33°, with increased touch protection, with screwless terminals, 2-pin, 16 A, 250 V~, with connection terminals to IEC 60884-1.
For installation in Rapid 45 ducts, device installation ducts, installation columns, underfloor systems and Deskboxes.
For installation in Rapid 45 ducts, device installation ducts, installation columns, underfloor systems and Deskboxes.
Technical data
Dimensions
| Width | 90 mm |
|---|---|
| Height | 45 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 2 |
|---|---|
| Hinged cover | no |
| increased touch protection | yes |
| Warning light | no |
| Halojen İçermez | yes |
| Etiket alanı | no |
| Ünite sayısı | 2 |
| Koruma sınıfı | Other |
| Nominal current | 16 A |
| Anma gerilimi | 250 V |
| Closable | no |
| Ejection mechanism | no |
| Surge protection | no |
| Error current protection | no |
| With fine-wire fuse | no |
| With on/off switch | no |
| Rotated central insert | yes |
| Depth | 40 mm |
| Cover | Central plate |
| Printed label/coding | Without printing |
| Special power supply | Without special power supply |
| Surface version | Matt |
| Transparent | no |
| Socket angle | 33° |
| Socket version | Protective contact |
| Number of switchable sockets | 0 |
| With functional lighting | no |
| With orientation lighting | no |
| For more difficult conditions (according to VDE) | no |
| Version for | double 33° |
| Number of modules (for modular construction) | 0 |
| Insulated installation | no |
| Mounting type | Device installation duct |
| Fastening type | Lock |
| Connection type | Screwless terminal |
| Operating temperature, min. | -5 °C |
| Operating temperature, max. | 40 °C |
| Coding | no |
| Boyut | 250V, 10/16A |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Black-grey; RAL 7021 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,2664 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Ünite sayısı
Version for
Colour
Item no.
STD-D3SC RW2
2
double 33°
Pure white; RAL 9010
6120483
STD-D3SC ROR2
2
Tekli 33°
Pure orange; RAL 2004
6120485
STD-D3SC MZGN2
2
double 33°
Mint green; RAL 6029
6120487
STD-D3SC SRO2
2
Tekli 33°
Signal red; RAL 3001
6120489
STD-D3SC SWGR2
2
Tekli 33°
Black-grey; RAL 7021
6120491
STD-D3SC AL2
2
double 33°
Aluminium painted
6120493
Version for
Colour
STD-D3SC RW2
Item no.
6120483
Ünite sayısı
2
Version for
double 33°
Colour
Pure white; RAL 9010
STD-D3SC ROR2
Item no.
6120485
Ünite sayısı
2
Version for
Tekli 33°
Colour
Pure orange; RAL 2004
STD-D3SC MZGN2
Item no.
6120487
Ünite sayısı
2
Version for
double 33°
Colour
Mint green; RAL 6029
STD-D3SC SRO2
Item no.
6120489
Ünite sayısı
2
Version for
Tekli 33°
Colour
Signal red; RAL 3001
STD-D3SC SWGR2
Item no.
6120491
Ünite sayısı
2
Version for
Tekli 33°
Colour
Black-grey; RAL 7021
STD-D3SC AL2
Item no.
6120493
Ünite sayısı
2
Version for
double 33°
Colour
Aluminium painted
