Spacer sleeve for insulated ceilings
Type DHI 050
|Item no. 7205900
|EAN 4012196397228



Item no. / Type
Length
Smallest selling unit: 30 piece
30piece
piece
Description
The spacer sleeves for mounting suspension brackets under insulated ceilings prevent the insulation from denting when the fastening screws are tightened.
Burr-free, galvanised internally and externally.
Burr-free, galvanised internally and externally.
Technical data
Dimensions
| Length | 50 mm |
|---|---|
| Dimension L | 50 mm |
Technical data
| Inner diameter | 27,7 mm |
|---|---|
| External diameter | 33,7 mm |
| Boyut | 33,7x50x3mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Item no.
DHI 050
50
7205900
DHI 060
60
7205901
DHI 070
70
7205902
DHI 080
80
7205903
DHI 090
90
7205904
DHI 100
100
7205905
DHI 110
110
7205906
DHI 120
120
7205907
DHI 130
130
7205908
DHI 140
140
7205909
DHI 150
150
7205910
Length
DHI 050
Item no.
7205900
Length
50
DHI 060
Item no.
7205901
Length
60
DHI 070
Item no.
7205902
Length
70
DHI 080
Item no.
7205903
Length
80
DHI 090
Item no.
7205904
Length
90
DHI 100
Item no.
7205905
Length
100
DHI 110
Item no.
7205906
Length
110
DHI 120
Item no.
7205907
Length
120
DHI 130
Item no.
7205908
Length
130
DHI 140
Item no.
7205909
Length
140
DHI 150
Item no.
7205910
Length
150

