Spreading pliers for sealing insert, splittable cable gland
Type V-TEC TBZ
|Item no. 2024900
|EAN 4012196334612




Item no. / Type
2024900 / V-TEC TBZ
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
The ideal aiding tool is the pair of spreading pliers which can be used to open the sealing insert. With this tool, inserting the individual cables is quick and easy.
Place the cable in the spreading pliers, insert the spreading pliers into the sealing separation and then open them. Now the cable can easily be placed into the seal.
The gland set consists of an intermediate support, a cap nut and the seal. Of course, the split locknut is also in the scope of delivery.
Place the cable in the spreading pliers, insert the spreading pliers into the sealing separation and then open them. Now the cable can easily be placed into the seal.
The gland set consists of an intermediate support, a cap nut and the seal. Of course, the split locknut is also in the scope of delivery.
Technical data
Dimensions
| Length | 215 mm |
|---|
Technical data
| Cam elyafı takviyeli | hayır |
|---|---|
| Patlamaya karşı korumalı | hayır |
| Çekme yükü azaltma imkanı | hayır |
| Koruma sınıfı | IP67 |
| For Ex zone | Yok |
| Thread type | Metric |
| Bend protection | hayır |
| With locknut | evet |
| Sealing insert, multiple | hayır |
| Flat cable gland | hayır |
| Type of seal | Sealing ring |
| Splittable gland | evet |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Thread increase | 1,5 mm |
| Version for | Düz |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | M25 |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0307 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Item no.
V-TEC TBZ
2024900
V-TEC TBZ
Item no.
2024900

