Stainless steel pipe, V2A
Type S16W A2
|Item no. 2046720
|EAN 4012195923640



Item no. / Type
Ölçü M (mm)
Smallest selling unit: 30 m
30m
m
Description
Electrical installation pipe without threaded ends to EN 61386-1 for mechanical protection of cables. With burr-free inner wall. Corrosion protection class 4 (high).
Classification according to DIN EN 61386-1: 555711404010
Classification according to DIN EN 61386-1: 555711404010
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Dimension L | 3000 mm |
| Dimension t | 1 mm |
| Ölçü M (mm) | M16 |
| Dimension D | 16 mm |
Technical data
| Yüzey parlatılmış | hayır |
|---|---|
| Classification code | 55571 |
| Pipe version | Rigid without thread |
| Sıva altı | evet |
| Sıva üstü | evet |
| Beton tesisatı | evet |
| Machines and system installation | evet |
| Döşeme altı tesisat (bitümen, sıcak asfalt) | evet |
| Döşeme altı tesisat (Zemin) | evet |
| Açık alanlarda kurulum | evet |
| Ahşap üzerine kurulum | evet |
| Cavity wall installation | evet |
| Toprak içinde kurulum | evet |
| With sleeve | hayır |
| Brushed surface | evet |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -45 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 400 °C |
| Boyut | Ø16, 3000mm |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Connection 1, installation pipe | Pipe end |
| Connection 2, installation pipe | Pipe end |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,6153 kg CO2e / 1 Metre |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
129 TB M16
2047812
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece

Item no. 2047812
Pipe end cap, splittable, metric, light greyType
129 TB M16
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Certificates (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Ölçü M (mm)
Item no.
S16W A2
M16
2046720
S20W A2
M20
2046721
S25W A2
M25
2046722
S32W A2
M32
2046723
S40W A2
M40
2046724
S50W A2
M50
2046725
S63W A2
M63
2046726
Ölçü M
(mm)
S16W A2
Item no.
2046720
Ölçü M (mm)
M16
S20W A2
Item no.
2046721
Ölçü M (mm)
M20
S25W A2
Item no.
2046722
Ölçü M (mm)
M25
S32W A2
Item no.
2046723
Ölçü M (mm)
M32
S40W A2
Item no.
2046724
Ölçü M (mm)
M40
S50W A2
Item no.
2046725
Ölçü M (mm)
M50
S63W A2
Item no.
2046726
Ölçü M (mm)
M63




