Stand for FangFix system, min. 10 kg
Type F-FIX-10
|Item no. 5403103
|EAN 4012195070054



Item no. / Type
5403103 / F-FIX-10
Anma ölçüsü Ø
295 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
• System consists of FangFix block with base and clamp
• FangFix clamp made of VA; complies with the requirements of VDE 0185-305 (IEC 62305)
• Min. 10 kg block of Ø 289 mm, high level of stability
• Quick and easy installation of air-termination rod using anchors
• Frost-resistant concrete
• The FangFix stone can be stacked
• Suitable for Ø 16 mm pipe air-termination rods
• FangFix clamp made of VA; complies with the requirements of VDE 0185-305 (IEC 62305)
• Min. 10 kg block of Ø 289 mm, high level of stability
• Quick and easy installation of air-termination rod using anchors
• Frost-resistant concrete
• The FangFix stone can be stacked
• Suitable for Ø 16 mm pipe air-termination rods
Technical data
Dimensions
| Height | 118,5 mm |
|---|
Technical data
| Anma ölçüsü Ø | 295 mm |
|---|---|
| Sivri uçlu | no |
| Diameter | 295 mm |
| Air-termination rod holder | Thread |
| Weight | 10 kg |
| Version for | Base |
| Uyumluluk | Rd 8 mm |
| Boyut | 10kg |
| Material | Concrete |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 3,6071 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Anma ölçüsü Ø
Item no.
F-FIX-10
295
5403103
F-FIX-10
Item no.
5403103
Anma ölçüsü Ø
295

