Straight and angle connector 60 FT
Type WKV 60 FT
|Item no. 6042910
|EAN 4012196990382



Item no. / Type
6042910 / WKV 60 FT
Height
62 mm
Plate thickness
1,25 mm
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Description
Angle connector for cable trays with a side height of 60 mm.
Including appropriate fastening material.
Technical data
Dimensions
| Length | 72 mm |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 62 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Kafes kablo kanalı için uygun | no |
| Kablo merdiveni için uygun | no |
| Kablo kanalı için uygun | yes |
| Adjustable connector, horizontal | no |
| Articulated connector, vertical | no |
| Suitable for cable tray system height | 60 mm |
| Version for | Angle connector |
| Connection type | Screw connector |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,4493 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Height
Plate thickness
Item no.
WKV 60 FT
62
1,25
6042910
WKV 60 FT
Item no.
6042910
Height
62
Plate thickness
1,25


