Straight connector 60 FS, vertical
Type RLVKV 60 FS
|Item no. 6067101
|EAN 4012196456154



Item no. / Type
6067101 / RLVKV 60 FS
Width
1,5 mm
Height
50 mm
Plate thickness
1,5 mm
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
The vertical straight connector can be used to connect cable trays with the side height 60 mm. Mitre joints that rise and fall up to an angle of 60° can also be realised with this connector.
The screw fastening ensures the continuity of the equipotential bonding.
Technical data
Dimensions
| Length | 100 mm |
|---|---|
| Width | 1,5 mm |
| Height | 50 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,5 mm |
| Kafes kablo kanalı için uygun | no |
| Kablo merdiveni için uygun | no |
| Kablo kanalı için uygun | yes |
| Adjustable connector, horizontal | no |
| Articulated connector, vertical | yes |
| Suitable for cable tray system height | 60 mm |
| Version for | Straight connector |
| Connection type | Screw connector |
| Boyut | 100x50 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Height
Plate thickness
Item no.
RLVKV 60 FS
1,5
50
1,5
6067101
RLVKV 60 FS
Item no.
6067101
Width
1,5
Height
50
Plate thickness
1,5


