Strain relief on four sides, empty housing, internal height 175 mm
Type ZSE90-41-17 LH
|Item no. 7215784
|EAN 4012196814749



Item no. / Type
Dimension B
Dimension H
Dimension t
Dimension b
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Strain relief as an effective support measure for vertical cable routing, according to DIN 4102 Part 12. Approved for all cable types and vertical ladders, created as suspended mounting. Maintenance of electrical function classes E30 to E90. Empty housing for individual filling with the PYROSIT® NG fire protection foam and/or PYROPLUG® Block insulation systems, incl. mounting set and labelling panel.
Technical data
Dimensions
| Length | 200 mm |
|---|---|
| Width | 460 mm |
| Height | 225 mm |
| Dimension B | 460 mm |
| Dimension H | 200 mm |
| Dimension t | 175 mm |
| Dimension b | 410 mm |
| Dimension t | 225 mm |
Technical data
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Kalınlık | 25 mm |
| Boyut | 460x225x200 |
| Material | Calcium silicate |
| Colour | Cream; RAL 9001 |
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 7203800
2-component fire protection foam PYROSIT® NGType
FBS-S
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (1)
Certificates (5)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension B
Dimension H
Dimension t
Dimension b
Item no.
ZSE90-21-17 LH
260
200
175
210
7215780
ZSE90-41-17 LH
460
200
175
410
7215784
ZSE90-51-17 LH
560
200
175
510
7215786
ZSE90-61-17 LH
660
200
175
610
7215788
ZSE90-31-17 LH
360
200
175
310
7215782
Dimension B
Dimension b
ZSE90-21-17 LH
Item no.
7215780
Dimension B
260
Dimension H
200
Dimension t
175
Dimension b
210
Dimension t
225
ZSE90-41-17 LH
Item no.
7215784
Dimension B
460
Dimension H
200
Dimension t
175
Dimension b
410
Dimension t
225
ZSE90-51-17 LH
Item no.
7215786
Dimension B
560
Dimension H
200
Dimension t
175
Dimension b
510
Dimension t
225
ZSE90-61-17 LH
Item no.
7215788
Dimension B
660
Dimension H
200
Dimension t
175
Dimension b
610
Dimension t
225
ZSE90-31-17 LH
Item no.
7215782
Dimension B
360
Dimension H
200
Dimension t
175
Dimension b
310
Dimension t
225



