Strain relief on three sides, empty housing, internal height 115 mm
Type ZSE90-25-11 L
|Item no. 7215760
|EAN 4012196814602



Item no. / Type
Dimension B
Dimension H
Dimension t
Dimension b
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Strain relief as an effective support measure for vertical cable routing, according to DIN 4102 Part 12. Approved for all cable types and all vertical routing systems, which are mounted directly on solid walls. Maintenance of electrical function classes E30 to E90. Empty housing for individual filling with the PYROSIT® NG fire protection foam and/or PYROPLUG® Block insulation systems, incl. mounting set and labelling panel.
Technical data
Dimensions
| Length | 200 mm |
|---|---|
| Width | 300 mm |
| Height | 140 mm |
| Dimension B | 300 mm |
| Dimension H | 200 mm |
| Dimension t | 115 mm |
| Dimension b | 250 mm |
| Dimension t | 140 mm |
Technical data
| Accessories required | no |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Kalınlık | 25 mm |
| Boyut | 300x140x200 |
| Material | Calcium silicate |
| Colour | Cream; RAL 9001 |
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 7203800
2-component fire protection foam PYROSIT® NGType
FBS-S
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (1)
Certificates (5)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension B
Dimension H
Dimension t
Dimension b
Item no.
ZSE90-25-11 L
300
200
115
250
7215760
ZSE90-35-11 L
400
200
115
350
7215762
ZSE90-45-11 L
500
200
115
450
7215764
Dimension B
Dimension b
ZSE90-25-11 L
Item no.
7215760
Dimension B
300
Dimension H
200
Dimension t
115
Dimension b
250
Dimension t
140
ZSE90-35-11 L
Item no.
7215762
Dimension B
400
Dimension H
200
Dimension t
115
Dimension b
350
Dimension t
140
ZSE90-45-11 L
Item no.
7215764
Dimension B
500
Dimension H
200
Dimension t
115
Dimension b
450
Dimension t
140



