Strain relief on three sides, empty housing, internal height 175 mm
Type ZSE90-45-17 L
|Item no. 7215770
|EAN 4012196814671



Item no. / Type
Dimension B
Dimension H
Dimension t
Dimension b
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Strain relief as an effective support measure for vertical cable routing, according to DIN 4102 Part 12. Approved for all cable types and all vertical routing systems, which are mounted directly on solid walls. Maintenance of electrical function classes E30 to E90. Empty housing for individual filling with the PYROSIT® NG fire protection foam and/or PYROPLUG® Block insulation systems, incl. mounting set and labelling panel.
Technical data
Dimensions
| Length | 200 mm |
|---|---|
| Width | 500 mm |
| Height | 200 mm |
| Dimension B | 500 mm |
| Dimension H | 200 mm |
| Dimension t | 175 mm |
| Dimension b | 450 mm |
| Dimension t | 200 mm |
Technical data
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Kalınlık | 25 mm |
| Boyut | 500x200x200 |
| Material | Calcium silicate |
| Colour | Cream; RAL 9001 |
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 7203800
2-component fire protection foam PYROSIT® NGType
FBS-S
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Certificates (5)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension B
Dimension H
Dimension t
Dimension b
Item no.
ZSE90-25-17 L
300
200
175
250
7215766
ZSE90-35-17 L
400
200
175
350
7215768
ZSE90-45-17 L
500
200
175
450
7215770
ZSE90-55-17 L
600
200
175
550
7215772
ZSE90-65-17 L
700
200
175
650
7215774
Dimension B
Dimension b
ZSE90-25-17 L
Item no.
7215766
Dimension B
300
Dimension H
200
Dimension t
175
Dimension b
250
Dimension t
200
ZSE90-35-17 L
Item no.
7215768
Dimension B
400
Dimension H
200
Dimension t
175
Dimension b
350
Dimension t
200
ZSE90-45-17 L
Item no.
7215770
Dimension B
500
Dimension H
200
Dimension t
175
Dimension b
450
Dimension t
200
ZSE90-55-17 L
Item no.
7215772
Dimension B
600
Dimension H
200
Dimension t
175
Dimension b
550
Dimension t
200
ZSE90-65-17 L
Item no.
7215774
Dimension B
700
Dimension H
200
Dimension t
175
Dimension b
650
Dimension t
200



