Strain relief on three sides, with mineral wool, internal height 115 mm
Type ZSE90-25-11
|Item no. 7215702
|EAN 4012195958857



Item no. / Type
Dimension B
Dimension H
Dimension t
Dimension b
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Strain relief as an effective support measure for vertical cable routing, according to DIN 4102 Part 12, approved for all cable types and all vertical routing systems. Maintenance of electrical function classes E30 to E90. Housing including mineral fibre panels, fastening material, ASX fire protection coating in cartridge and identification plate.
Technical data
Dimensions
| Length | 140 mm |
|---|---|
| Width | 340 mm |
| Height | 160 mm |
| Dimension B | 340 mm |
| Dimension H | 140 mm |
| Dimension t | 115 mm |
| Dimension b | 250 mm |
| Dimension t | 160 mm |
Technical data
| Accessories required | no |
|---|---|
| Fire protection version | Soft insulation |
| Shape | Rectangular |
| Kalınlık | 45 mm |
| Boyut | 340x160x140 |
| Material | Calcium silicate |
| Colour | Cream; RAL 9001 |
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 7202310
Ablation coating PYROCOAT® in a cartridgeType
ASX-K
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7215750
Identification plate for strain reliefType
KS-ZSE DE
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (2)
Certificates (4)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension B
Dimension H
Dimension t
Dimension b
Item no.
ZSE90-25-11
340
140
115
250
7215702
ZSE90-35-11
440
140
115
350
7215706
ZSE90-45-11
540
140
115
450
7215709
Dimension B
Dimension b
ZSE90-25-11
Item no.
7215702
Dimension B
340
Dimension H
140
Dimension t
115
Dimension b
250
Dimension t
160
ZSE90-35-11
Item no.
7215706
Dimension B
440
Dimension H
140
Dimension t
115
Dimension b
350
Dimension t
160
ZSE90-45-11
Item no.
7215709
Dimension B
540
Dimension H
140
Dimension t
115
Dimension b
450
Dimension t
160



