Strain relief on three sides, with mineral wool, internal height 175 mm
Type ZSE90-45-17
|Item no. 7215719
|EAN 4012195958925



Item no. / Type
Dimension B
Dimension H
Dimension t
Dimension b
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Strain relief as an effective support measure for vertical cable routing, according to DIN 4102 Part 12, approved for all cable types and all vertical routing systems. Maintenance of electrical function classes E30 to E90. Housing including mineral fibre panels, fastening material, ASX fire protection coating in cartridge and identification plate.
Technical data
Dimensions
| Length | 160 mm |
|---|---|
| Width | 540 mm |
| Height | 220 mm |
| Dimension B | 540 mm |
| Dimension H | 160 mm |
| Dimension t | 175 mm |
| Dimension b | 450 mm |
| Dimension t | 220 mm |
Technical data
| Accessories required | no |
|---|---|
| Fire protection version | Soft insulation |
| Shape | Rectangular |
| Kalınlık | 45 mm |
| Boyut | 540x220x160 |
| Material | Calcium silicate |
| Colour | Cream; RAL 9001 |
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 7202310
Ablation coating PYROCOAT® in a cartridgeType
ASX-K
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7215750
Identification plate for strain reliefType
KS-ZSE DE
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (2)
Certificates (4)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension B
Dimension H
Dimension t
Dimension b
Item no.
ZSE90-25-17
340
160
175
250
7215713
ZSE90-35-17
440
160
175
350
7215716
ZSE90-45-17
540
160
175
450
7215719
ZSE90-55-17
640
160
175
550
7215726
ZSE90-65-17
740
160
175
650
7215730
Dimension B
Dimension b
ZSE90-25-17
Item no.
7215713
Dimension B
340
Dimension H
160
Dimension t
175
Dimension b
250
Dimension t
220
ZSE90-35-17
Item no.
7215716
Dimension B
440
Dimension H
160
Dimension t
175
Dimension b
350
Dimension t
220
ZSE90-45-17
Item no.
7215719
Dimension B
540
Dimension H
160
Dimension t
175
Dimension b
450
Dimension t
220
ZSE90-55-17
Item no.
7215726
Dimension B
640
Dimension H
160
Dimension t
175
Dimension b
550
Dimension t
220
ZSE90-65-17
Item no.
7215730
Dimension B
740
Dimension H
160
Dimension t
175
Dimension b
650
Dimension t
220



