Support bracket AS 30
Type AS 30 11 FT
|Item no. 6419370
|EAN 4012195873228



Item no. / Type
Length
Width
kN de F
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Medium-duty support bracket for infinitely adjustable fastening on IS 8 support.
The support bracket can be fastened to both sides of the I support.
The individual clamping lug, including bolt, nut and washer can also be ordered separately under the item no. 6419007.
Technical data
Dimensions
| Length | 41 mm |
|---|---|
| Width | 110 mm |
| Height | 60 mm |
| Dimension A | 41 mm |
| Dimension B | 110 mm |
| Dimension H | 60 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Version for | Support bracket |
| kN de F | 3 kN |
| Boyut | B110mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Müsaade edilen konsol yükü altında konsol ucundaki eğilme
İnsan taşıma yükü hariç olmak üzere kn olarak müsaade edilen konsol yükü
mm olarak konsol uzunlukları ile yük eğrisi
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,7691 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6406122
Truss-head bolt with flange nut FType
FRSB 6x12 F
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
kN de F
Item no.
AS 30 11 FT
41
110
3
6419370
AS 30 16 FT
41
160
3
6419376
AS 30 21 FT
41
210
3
6419382
AS 30 31 FT
41
310
3
6419388
AS 30 41 FT
41
410
3
6419394
AS 30 51 FT
41
510
3
6419400
AS 30 56 FT
41
560
3
6419406
AS 30 61 FT
41
610
3
6419412
AS 30 71 FT
41
710
3
6419418
Width
AS 30 11 FT
Item no.
6419370
Length
41
Width
110
kN de F
3
AS 30 16 FT
Item no.
6419376
Length
41
Width
160
kN de F
3
AS 30 21 FT
Item no.
6419382
Length
41
Width
210
kN de F
3
AS 30 31 FT
Item no.
6419388
Length
41
Width
310
kN de F
3
AS 30 41 FT
Item no.
6419394
Length
41
Width
410
kN de F
3
AS 30 51 FT
Item no.
6419400
Length
41
Width
510
kN de F
3
AS 30 56 FT
Item no.
6419406
Length
41
Width
560
kN de F
3
AS 30 61 FT
Item no.
6419412
Length
41
Width
610
kN de F
3
AS 30 71 FT
Item no.
6419418
Length
41
Width
710
kN de F
3


