Support bracket AS 55
Type AS 55 21 FT
|Item no. 6419286
|EAN 4012195872917



Item no. / Type
Length
Width
kN de F
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Heavy-duty support bracket for infinitely adjustable fastening on IS 8 support.
The support bracket can be fastened to both sides of the I support.
The individual clamping lug, including bolt, nut and washer can also be ordered separately under the item no. 6419007.
Technical data
Dimensions
| Length | 41 mm |
|---|---|
| Width | 210 mm |
| Height | 90 mm |
| Dimension A | 41 mm |
| Dimension B | 210 mm |
| Dimension H | 90 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Version for | Support bracket |
| kN de F | 5,5 kN |
| Boyut | B210mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Müsaade edilen konsol yükü altında konsol ucundaki eğilme
İnsan taşıma yükü hariç olmak üzere kn olarak müsaade edilen konsol yükü
mm olarak konsol uzunlukları ile yük eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,8293 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6406122
Truss-head bolt with flange nut FType
FRSB 6x12 F
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (5)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
kN de F
Item no.
AS 55 21 FT
41
210
5,5
6419286
AS 55 31 FT
41
310
5,5
6419292
AS 55 41 FT
41
410
5,5
6419298
AS 55 51 FT
41
510
5,5
6419304
AS 55 56 FT
41
560
5,5
6419310
AS 55 61 FT
41
610
5,5
6419316
AS 55 71 FT
41
710
5,5
6419322
AS 55 81 FT
41
810
5,5
6419328
AS 55 91 FT
41
910
5,5
6419334
AS 55 101 FT
41
1010
5,5
6419340
Width
AS 55 21 FT
Item no.
6419286
Length
41
Width
210
kN de F
5,5
AS 55 31 FT
Item no.
6419292
Length
41
Width
310
kN de F
5,5
AS 55 41 FT
Item no.
6419298
Length
41
Width
410
kN de F
5,5
AS 55 51 FT
Item no.
6419304
Length
41
Width
510
kN de F
5,5
AS 55 56 FT
Item no.
6419310
Length
41
Width
560
kN de F
5,5
AS 55 61 FT
Item no.
6419316
Length
41
Width
610
kN de F
5,5
AS 55 71 FT
Item no.
6419322
Length
41
Width
710
kN de F
5,5
AS 55 81 FT
Item no.
6419328
Length
41
Width
810
kN de F
5,5
AS 55 91 FT
Item no.
6419334
Length
41
Width
910
kN de F
5,5
AS 55 101 FT
Item no.
6419340
Length
41
Width
1010
kN de F
5,5


