Surge arrester V10 Compact
Type V10 Compact2.0
|Item no. 5093381
|EAN 4012196862566



Item no. / Type
5093381 / V10 Compact2.0
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255 V
Pole version
3+N/PE
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge protective device, compact module, type 2+3
• Surge protection in main and sub-distributions according to IEC 60364-4-44
• Arresting capacity up to 60 kA (8/20) in total
• Integrated 3+1 solution for TN and TT network systems on 45 mm module width
• High-performance varistor technology
• Including thermic and dynamic cut-off unit and visual status display
Application: Main and sub-distribution as well as device protection in three-phase current systems.
• Surge protection in main and sub-distributions according to IEC 60364-4-44
• Arresting capacity up to 60 kA (8/20) in total
• Integrated 3+1 solution for TN and TT network systems on 45 mm module width
• High-performance varistor technology
• Including thermic and dynamic cut-off unit and visual status display
Application: Main and sub-distribution as well as device protection in three-phase current systems.
Technical data
Dimensions
| Length | 60,5 mm |
|---|---|
| Width | 45 mm |
| Height | 90 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 4 |
|---|---|
| Ağ formu | All |
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Anma deşarj akımı (8/20) (L-N) | 10 kA |
| Anma deşarj akımı (8/20) (N-PE) | 40 kA |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [L-N] | 20 kA |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [N-PE] | 60 kA |
| Test class, type 2 | yes |
| Test class, type 3 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Integrated back-up fuse | no |
| Koruma seviyesi [L-N] | ≤1,1 |
| Maximum continuous voltage AC | 255 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 10 kA |
| Pole version | 3+N/PE |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Suitable for outdoor use | no |
| Max. mains-side overcurrent protection | 63 A gG |
| Minimum distance | 0 mm |
| Version for | 3+NPE |
| TN network form | yes |
| TN-C-S network form | yes |
| TN-S network form | yes |
| TT network form | yes |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 70 °C |
| Torque | 2 Nm |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II+III |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 2+3 |
| Lightning protection zone LPZ | 1→3 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 20 kA |
| İkincil akım söndürme kapasitesi Ipeak | 0,1 kA |
| Devreye girme süresi | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 63 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 70 °C |
| Boyut | 255V |
| Humidity, max. | 95 % |
| Humidity, min. | 5 % |
Connectivity options
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 2,5 mm² |
|---|---|
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 10 mm² |
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 60 kA |
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 13 AWG |
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 8 AWG |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 2,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 10 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 13 AWG |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 8 AWG |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,7671 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
V10 Compact2.0
IP20
255
3+N/PE
5093381
V10 Compact2.0
Item no.
5093381
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255
Pole version
3+N/PE
