Surge arrester V10 Compact with remote signalling 255 V
Type V10 COMPACT-FS
|Item no. 5093382
|EAN 4012196098583




Item no. / Type
5093382 / V10 COMPACT-FS
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255 V
Pole version
3+N/PE
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge protective device, compact module, type 2+3
• Surge protection in sub-distributors to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Arresting capacity up to 60 kA (8/20) in total
• Integrated 3+1 solution for TN and TT network systems on 45 mm module width
• High-performance varistor technology
• Including thermic and dynamic cut-off unit and visual function display
• ...-FS version with potential-free changeover contact for remote signalling
Application: Sub/storey distribution as well as device protection in rotational current systems.
• Surge protection in sub-distributors to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Arresting capacity up to 60 kA (8/20) in total
• Integrated 3+1 solution for TN and TT network systems on 45 mm module width
• High-performance varistor technology
• Including thermic and dynamic cut-off unit and visual function display
• ...-FS version with potential-free changeover contact for remote signalling
Application: Sub/storey distribution as well as device protection in rotational current systems.
Technical data
Technical data
| Ağ formu | Other |
|---|---|
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [N-PE] | 60 kA |
| Remote signalling | yes |
| Test class, type 2 | yes |
| Test class, type 3 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Integrated back-up fuse | no |
| Koruma seviyesi [L-N] | ≤1,1 |
| Maximum continuous voltage AC | 255 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 10 kA |
| Pole version | 3+N/PE |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Suitable for outdoor use | no |
| Max. mains-side overcurrent protection | 63 A gL/gG |
| Version for | 3+NPE |
| TN network form | yes |
| TN-C-S network form | yes |
| TN-S network form | yes |
| TT network form | yes |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II+III |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 2+3 |
| Lightning protection zone LPZ | 1→3 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 20 kA |
| İkincil akım söndürme kapasitesi Ipeak | 10 kA |
| Devreye girme süresi | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 63 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 255V |
Connectivity options
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 2,5 mm² |
|---|---|
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 10 mm² |
| FM contacts | Changeover |
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 60 kA |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 2,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 10 mm² |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,06 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
V10 COMPACT-FS
IP20
255
3+N/PE
5093382
V10 COMPACT-FS
Item no.
5093382
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255
Pole version
3+N/PE


