Surge arrester V20, 1-pole, 440 V
Type V20-1-440
|Item no. 5095201
|EAN 4012196159949



Item no. / Type
5095201 / V20-1-440
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
440 V
Pole version
1
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge arrester, type 2
• For surge voltage protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Discharge capacity to 40 kA (8/20) per pole through high-performance varistors
• Modular connectable arrester with cut-off unit and visual status display
• Locking mechanism with vibration protection and voltage keying
• Plastic to UL 94 V-0
• The remote signalling variants (FS) have a potential-free changeover contact for remote signalling
Application: Equipotential bonding in main and sub-distributions.
• For surge voltage protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Discharge capacity to 40 kA (8/20) per pole through high-performance varistors
• Modular connectable arrester with cut-off unit and visual status display
• Locking mechanism with vibration protection and voltage keying
• Plastic to UL 94 V-0
• The remote signalling variants (FS) have a potential-free changeover contact for remote signalling
Application: Equipotential bonding in main and sub-distributions.
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 1 |
|---|---|
| Ağ formu | Other |
| Söndürmeli | no |
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| En yüksek sürekli gerilim (L-N) | 440 V |
| Anma deşarj akımı (8/20) (L-N) | 20 kA |
| Housing material surge protection components | PA UL 94 V-0 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [L-N] | 40 kA |
| Remote signalling | no |
| Test class, type 2 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 400 V |
| Integrated back-up fuse | no |
| Koruma seviyesi [L-N] | ≤2 |
| Maximum continuous voltage AC | 440 V |
| Maximum continuous voltage DC | 585 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 20 kA |
| Pole version | 1 |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Max. mains-side overcurrent protection | 160 A gL/gG |
| Residual voltage [L-N] @ 5 kA | 1,8 kV |
| Short-circuit resistance for max. mains-side overcurrent protection | 50 kA eff |
| Residual voltage [L-N] @ 1 kA | 1,5 kV |
| TOV voltage [L-N] ‒ withstand mode ‒ 5 s | 580 V |
| TOV voltage [L-N] ‒ fail safe mode ‒ 120 min. | 765 V |
| SPD to UL 1449 | Type 4 |
| Minimum distance | 1,5 mm |
| Approvals | UL |
| Short-circuit resistant | yes |
| TN network form | yes |
| TN-C network form | yes |
| TN-C-S network form | yes |
| TN-S network form | yes |
| TT network form | yes |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| Torque | 4 Nm |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 40 kA |
| Maximum back-up fuse | 160 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 440V |
| Humidity, max. | 95 % |
| Humidity, min. | 5 % |
Connectivity options
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 1,5 mm² |
|---|---|
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 35 mm² |
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 40 kA |
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 16 AWG |
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 2 AWG |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 1,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 35 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 16 AWG |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 2 AWG |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,5663 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
V20-1-440
IP20
440
1
5095201
V20-1-440
Item no.
5095201
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
440
Pole version
1

