Surge arrester V20, 1-pole + NPE, 385 V
Type V20-1+NPE-385
|Item no. 5095271
|EAN 4012196161706



Item no. / Type
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge arrester, type 2
• For surge voltage protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Discharge capacity to 40 kA (8/20) per pole through high-performance varistors
• Modular connectable arrester with cut-off unit and visual status display
• Locking mechanism with vibration protection and voltage keying
• Plastic to UL 94 V-0
• The remote signalling variants (FS) have a potential-free changeover contact for remote signalling
Application: Equipotential bonding in main and sub-distributions.
• For surge voltage protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Discharge capacity to 40 kA (8/20) per pole through high-performance varistors
• Modular connectable arrester with cut-off unit and visual status display
• Locking mechanism with vibration protection and voltage keying
• Plastic to UL 94 V-0
• The remote signalling variants (FS) have a potential-free changeover contact for remote signalling
Application: Equipotential bonding in main and sub-distributions.
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 2 |
|---|---|
| Ağ formu | Other |
| Söndürmeli | no |
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| En yüksek sürekli gerilim (L-N) | 385 V |
| En yüksek sürekli gerilim (N-PE) | 255 V |
| Anma deşarj akımı (8/20) (L-N) | 20 kA |
| Anma deşarj akımı (8/20) (N-PE) | 40 kA |
| Housing material surge protection components | PA UL 94 V-0 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [L-N] | 40 kA |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [N-PE] | 60 kA |
| Remote signalling | no |
| Test class, type 2 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 350 V |
| Integrated back-up fuse | no |
| Koruma seviyesi [L-N] | ≤1,7 |
| Maximum continuous voltage AC | 385 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 20 kA |
| Pole version | 1+N/PE |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Max. mains-side overcurrent protection | 160 A gL/gG |
| Residual voltage [L-N] @ 5 kA | 1,4 kV |
| Short-circuit resistance for max. mains-side overcurrent protection | 50 kA eff |
| Residual voltage [L-N] @ 1 kA | 1,2 kV |
| TOV voltage [L-N] ‒ withstand mode ‒ 5 s | 510 V |
| TOV voltage [L-N] ‒ fail safe mode ‒ 120 min. | 670 V |
| TOV voltage [N-PE] ‒ withstand mode ‒ 200 ms | 1200 V |
| SPD to UL 1449 | Type 4 |
| Minimum distance | 1,5 mm |
| Approvals | VDE, KEMA, UL, ÖVE |
| Short-circuit resistant | yes |
| TN network form | yes |
| TN-C-S network form | yes |
| TN-S network form | yes |
| TT network form | yes |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| Torque | 4 Nm |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 40 kA |
| İkincil akım söndürme kapasitesi Ipeak | 0,1 kA |
| Devreye girme süresi | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 160 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 385V |
| Humidity, max. | 95 % |
| Humidity, min. | 5 % |
Connectivity options
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 1,5 mm² |
|---|---|
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 35 mm² |
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 60 kA |
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 16 AWG |
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 2 AWG |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 1,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 35 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 16 AWG |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 2 AWG |
| Combined voltage protection level [L-PE] | 1,9 kV |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,3202 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (4)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
V20-1+NPE-385
IP20
385
1+N/PE
5095271
V20-3+NPE-385
IP20
385
3+N/PE
5095273
Pole version
V20-1+NPE-385
Item no.
5095271
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
385
Pole version
1+N/PE
V20-3+NPE-385
Item no.
5095273
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
385
Pole version
3+N/PE



