Surge arrester V20, 2-pole with remote signalling, 550 V
Type V20-2+FS-550
|Item no. 5095312
|EAN 4012196162901



Item no. / Type
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge arrester, type 2
• For surge voltage protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Discharge capacity to 40 kA (8/20) per pole through high-performance varistors
• Modular connectable arrester with cut-off unit and visual status display
• Locking mechanism with vibration protection and voltage keying
• Plastic to UL 94 V-0
• The remote signalling variants (FS) have a potential-free changeover contact for remote signalling
Application: Equipotential bonding in main and sub-distributions.
• For surge voltage protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Discharge capacity to 40 kA (8/20) per pole through high-performance varistors
• Modular connectable arrester with cut-off unit and visual status display
• Locking mechanism with vibration protection and voltage keying
• Plastic to UL 94 V-0
• The remote signalling variants (FS) have a potential-free changeover contact for remote signalling
Application: Equipotential bonding in main and sub-distributions.
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 2 |
|---|---|
| Ağ formu | Other |
| Söndürmeli | no |
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| En yüksek sürekli gerilim (L-N) | 550 V |
| Anma deşarj akımı (8/20) (L-N) | 20 kA |
| Housing material surge protection components | PA UL 94 V-0 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [L-N] | 40 kA |
| Remote signalling | yes |
| Test class, type 2 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 480 V |
| Integrated back-up fuse | no |
| Koruma seviyesi [L-N] | ≤2,4 |
| Maximum continuous voltage AC | 550 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 15 kA |
| Pole version | 2 |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Max. mains-side overcurrent protection | 160 A gL/gG |
| Residual voltage [L-N] @ 5 kA | 2,1 kV |
| Switching power AC | 230 V; 0,5 A |
| Switching power DC | 230 V; 0,1 A / 75 V; 0,5 A |
| Short-circuit resistance for max. mains-side overcurrent protection | 50 kA eff |
| Residual voltage [L-N] @ 1 kA | 1,7 kV |
| TOV voltage [L-N] ‒ withstand mode ‒ 5 s | 700 V |
| TOV voltage [L-N] ‒ fail safe mode ‒ 120 min. | 915 V |
| SPD to UL 1449 | Type 4 |
| Minimum distance | 1,5 mm |
| Approvals | UL |
| Short-circuit resistant | yes |
| TN network form | yes |
| TN-C network form | yes |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| Torque | 4 Nm |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 40 kA |
| Devreye girme süresi | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 160 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 550V |
| Humidity, max. | 95 % |
| Humidity, min. | 5 % |
Connectivity options
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 1,5 mm² |
|---|---|
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 35 mm² |
| FM contacts | Changeover |
| Connection cross-section, FM terminals, min. | 0,5 mm² |
| Connection cross-section, FM terminals, max. | 1,5 mm² |
| Connection cross-section, FM terminals, min. | 21 AWG |
| Connection cross-section, FM terminals, max. | 16 AWG |
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 80 kA |
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 16 AWG |
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 2 AWG |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 1,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 35 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 16 AWG |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 2 AWG |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,0904 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Certificates (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
V20-2+FS-550
IP20
550
2
5095312
V20-3+FS-550
IP20
550
3
5095313
V20-4+FS-550
IP20
550
4
5095314
Pole version
V20-2+FS-550
Item no.
5095312
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
550
Pole version
2
V20-3+FS-550
Item no.
5095313
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
550
Pole version
3
V20-4+FS-550
Item no.
5095314
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
550
Pole version
4
