T100 junction box, without Wieland socket, 3–5-pin
Type T 100 WB5
|Item no. 2007840
|EAN 4012195847519



Item no. / Type
2007840 / T 100 WB5
Clear internal dimensions
136x102x57 mm
Giriş sayısı
4
Koruma sınıfı
IP20
Colour
Light grey; RAL 7035
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Junction box for 4 Wieland sockets, 3-5-pin, for the connection of cables indoors and in protected outdoor areas. Rectangular design with knock-out entries to the sides and knock-out entries in the bottom. Suitable for wall and ceiling mounting and on mounting panels. With the option of fastening inside and to mount via the corner domes. Cover with quick lock, sealable. Made from halogen-free and UV-resistant materials.
Junction box according to DIN EN 60670. Flame-resistant to DIN EN 60695/2/11, test temperature 650 °C.
Clear internal dimensions: 136x102x57 mm
Junction box according to DIN EN 60670. Flame-resistant to DIN EN 60695/2/11, test temperature 650 °C.
Clear internal dimensions: 136x102x57 mm
Technical data
Dimensions
| Length | 150 mm |
|---|---|
| Width | 116 mm |
| Height | 67 mm |
| Clear internal dimensions | 136x102x57 mm |
Technical data
| Giriş şekli | Strain relief entries for direct penetrations for cable diameters of 7−21 mm |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Giriş sayısı | 4 |
| Arkadan giriş | evet |
| Şeffaf kapak | hayır |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Anma gerilimi | 500 V |
| Expandable | evet |
| Kapaklı | evet |
| Sealable | evet |
| For Ex zone | Yok |
| Measured insulation voltage Vi | 500 V |
| Maintain electrical functions | Yok |
| Explosion-tested version | hayır |
| Type of housing penetration | Pre-marking |
| Ekranlamalı | hayır |
| Weatherproof | hayır |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Anma kesiti min. | 2,5 mm² |
| Shape | Rectangular |
| Equipment | Miscellaneous |
| Cover | Not transparent |
| Cover fastening | Screwed |
| Mounting type | Wall/ceiling mounting |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -5 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 60 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | 150x116x67 |
| Material | Polypropylene |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,7388 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (6)
Declarations (4)
Certificates (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Clear internal dimensions
Giriş sayısı
Koruma sınıfı
Colour
Item no.
T 100 WB5
136x102x57
4
IP20
Light grey; RAL 7035
2007840
T 100 WB5
Item no.
2007840
Clear internal dimensions
136x102x57
Giriş sayısı
4
Koruma sınıfı
IP20
Colour
Light grey; RAL 7035


