Terminal strip set for X series
Type KL-X10 06-16
|Item no. 2008931
|EAN 4012196614295



Item no. / Type
Length
Anma gerilimi
Anma kesiti min.
Anma kesiti maks.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Terminal strip set for the distribution boxes of the SDB series. The sets can be used to expand and equip empty distribution boxes of the SDB series.
Mounting instructions; hat rail with corresponding support and fastening material; 16 mm² protective conductor terminal; 16 mm² neutral conductor terminal
Mounting instructions; hat rail with corresponding support and fastening material; 16 mm² protective conductor terminal; 16 mm² neutral conductor terminal
The terminal strip set with screw terminals contains:
Technical data
Dimensions
| Length | 120 mm |
|---|
Technical data
| Kutup sayısı | 5 |
|---|---|
| Nominal current | 100 A |
| Anma gerilimi | 450 V |
| Number of screwless terminals per pole | 4 |
| Anma kesiti min. | 6 mm² |
| Anma kesiti maks. | 16 mm² |
| Boyut | 6-16mm² |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,718 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Anma gerilimi
Anma kesiti min.
Anma kesiti maks.
Item no.
KL-X10 06-16
120
450
6
16
2008931
KL-X16 06-16
170
450
6
16
2008935
KL-X25 16-35
182
450
16
35
2008939
Length
Anma kesiti min.
Anma kesiti maks.
KL-X10 06-16
Item no.
2008931
Length
120
Anma gerilimi
450
Anma kesiti min.
6
Anma kesiti maks.
16
KL-X16 06-16
Item no.
2008935
Length
170
Anma gerilimi
450
Anma kesiti min.
6
Anma kesiti maks.
16
KL-X25 16-35
Item no.
2008939
Length
182
Anma gerilimi
450
Anma kesiti min.
16
Anma kesiti maks.
35

