Terminal strip set with screw terminals for SDB 09
Type KLS-SDB 09
|Item no. 2008888
|EAN 4012196465842



Item no. / Type
2008888 / KLS-SDB 09
Length
172 mm
Anma gerilimi
450 V
Anma kesiti min.
6 mm²
Anma kesiti maks.
16 mm²
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Terminal strip set for the small distributors of the SDB series. The sets can be used to expand and equip empty small distributors of the SDB 09... type series.
Mounting instructions; hat rail with corresponding support and fastening material; 16 mm² protective conductor terminal; 16 mm² neutral conductor terminal
Mounting instructions; hat rail with corresponding support and fastening material; 16 mm² protective conductor terminal; 16 mm² neutral conductor terminal
The terminal strip set with screw terminals contains:
Technical data
Dimensions
| Length | 172 mm |
|---|---|
| Width | 20,5 mm |
| Height | 31 mm |
Technical data
| Nominal current | 100 A |
|---|---|
| Anma gerilimi | 450 V |
| Number of screwless terminals per pole | 8 |
| Anma kesiti min. | 6 mm² |
| Anma kesiti maks. | 16 mm² |
| Boyut | 172x15x4 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,6385 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Anma gerilimi
Anma kesiti min.
Anma kesiti maks.
Item no.
KLS-SDB 09
172
450
6
16
2008888
KLS-SDB 09
Item no.
2008888
Length
172
Anma gerilimi
450
Anma kesiti min.
6
Anma kesiti maks.
16

