Terminal strip set with screw terminals for SDB 12
Type KLS-SDB 12
|Item no. 2008892
|EAN 4012196465859



Item no. / Type
2008892 / KLS-SDB 12
Length
184 mm
Anma gerilimi
450 V
Anma kesiti min.
6 mm²
Anma kesiti maks.
16 mm²
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Terminal strip set for the small distributors of the SDB series. The sets can be used to expand and equip empty small distributors of the SDB 12... type series.
Mounting instructions; hat rail with corresponding support and fastening material; 16 mm² protective conductor terminal; 16 mm² neutral conductor terminal
Mounting instructions; hat rail with corresponding support and fastening material; 16 mm² protective conductor terminal; 16 mm² neutral conductor terminal
The terminal strip set with screw terminals contains:
Technical data
Dimensions
| Length | 184 mm |
|---|---|
| Width | 20,5 mm |
| Height | 31 mm |
Technical data
| Nominal current | 100 A |
|---|---|
| Anma gerilimi | 450 V |
| Number of screwless terminals per pole | 12 |
| Anma kesiti min. | 6 mm² |
| Anma kesiti maks. | 16 mm² |
| Boyut | 184x15x4 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,0169 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Anma gerilimi
Anma kesiti min.
Anma kesiti maks.
Item no.
KLS-SDB 12
184
450
6
16
2008892
KLS-SDB 12
Item no.
2008892
Length
184
Anma gerilimi
450
Anma kesiti min.
6
Anma kesiti maks.
16

