Terrazzo lined body for height-adjustable cassettes, nominal size R9
Type SK RKR9
|Item no. 7404376
|EAN 4012196332045



Item no. / Type
7404376 / SK RKR9
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Lined body, suitable for polishing, for the direct and jointless installation of round height-adjustable cassettes, nominal size 9, into surface-finished screeds/terrazzo floorings. The lining is laid floating onto underfloor boxes with mounting lids of nominal size 9, closing the gaps between underfloor box and cassette frame. The protection cover made from aluminium sheet is put into the cassette frame as a dummy before the screed work is done and can be polished over with the screed or terrazzo.
Technical data
Dimensions
| Height | 55 mm |
|---|---|
| Dimension d | 308 mm |
| Dimension h | 55 mm |
| Dimension D | 360 mm |
Technical data
| Floor height, min. | 130 mm |
|---|---|
| Floor height, max. | 200 mm |
| Diameter | 308 mm |
| Nominal size for device installation units | R9 |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
Environmental Data
18,6251 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 18,6251 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
RKFR2 9 V20
7409430
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
RKFR2 9 V25
7409432
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
TUK2 GV
7428140
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7409430
Height-adjustable cassette for tube body, RKFR, stainless steelType
RKFR2 9 V20
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7409432
Height-adjustable cassette for tube body, RKFR, stainless steelType
RKFR2 9 V25
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Type
TUK2 GV
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Item no.
SK RKR9
7404376
SK RKR9
Item no.
7404376

