TP support/wall and support bracket A2
Type TPSA 145 A2
|Item no. 6364871
|EAN 4012195733157



Item no. / Type
Width
kN de F
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
TP support / bracket for the fastening to horizontal concrete ceilings and walls.
If the profile is fastened directly to the ceiling or the profile is screwed together as head reinforcement, then, for reasons of stability, always use the spacer, type DS 4.
Technical data
Dimensions
| Length | 145 mm |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 120 mm |
| Dimension L | 145 mm |
| Dimension B | 60 mm |
| Dimension H | 120 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Genişlik min. | 100 |
| Genişlik maks. | 100 mm |
| Version for | Wall and support bracket |
| kN de F | 1,5 kN |
| Boyut | B145mm |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
Müsaade edilen konsol yükü altında konsol ucundaki eğilme
İnsan taşıma yükü hariç olmak üzere kn olarak müsaade edilen konsol yükü
mm olarak konsol uzunlukları ile yük eğrisi
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,6117 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (5)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
kN de F
Colour
Item no.
TPSA 145 A2
60
1,5
stainless steel
6364871
TPSA 245 A2
60
0,9
stainless steel
6364876
TPSA 345 A2
60
0,55
stainless steel
6364881
kN de F
TPSA 145 A2
Item no.
6364871
Width
60
kN de F
1,5
Colour
stainless steel
TPSA 245 A2
Item no.
6364876
Width
60
kN de F
0,9
Colour
stainless steel
TPSA 345 A2
Item no.
6364881
Width
60
kN de F
0,55
Colour
stainless steel




