Trunking clamp, LKM, trunking width 100 mm
Type LKM K80
|Item no. 6249884
|EAN 4012196119233



Item no. / Type
6249884 / LKM K80
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Description
The duct clamp keeps the inserted cables in the duct, thus simplifying installation on walls and ceilings. The duct clamps are plugged onto the loop perforation and locked on the side wall. Suitable for duct width 100 mm.
Technical data
Dimensions
| Length | 25 mm |
|---|---|
| Width | 81 mm |
| Height | 49 mm |
| Dimension b | 81 mm |
| Dimension a | 25 mm |
| Dimension c | 49 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| for duct dimension | 60 x 100 |
| Halogen-free | yes |
| Self-extinguishing | no |
| Protection rating | IP30 |
| With equipotential bonding | no |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Fastening type | Lockable |
| Cover width | 100 mm |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 90 °C |
| Dimension | 80mm |
| Surface | Electrogalvanised, blue-passivated |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
0,059 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,059 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Item no.
LKM K80
6249884
LKM K80
Item no.
6249884

