Trunking clamp, LKM, trunking width 150 and 200 mm
Type LKM K140
|Item no. 6249888
|EAN 4012196119295



Item no. / Type
6249888 / LKM K140
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Description
The duct clamp keeps the inserted cables in the trunking, thus simplifying installation on walls and ceilings. The duct clamps are plugged onto the loop perforation and locked on the side wall. Suitable for trunking width 150 mm and 200 mm.
Technical data
Dimensions
| Length | 25 mm |
|---|---|
| Width | 141 mm |
| Height | 49 mm |
| Dimension b | 141 mm |
| Dimension a | 25 mm |
| Dimension c | 49 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| for duct dimension | 60 x 150 - 60 x 200 |
| Halogen-free | yes |
| Self-extinguishing | no |
| Protection rating | IP30 |
| With equipotential bonding | no |
| Cover width 2 | 200 mm |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Fastening type | Lockable |
| Cover width | 150 mm |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 90 °C |
| Dimension | 140mm |
| Surface | Electrogalvanised, blue-passivated |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
0,0786 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,0786 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Item no.
LKM K140
6249888
LKM K140
Item no.
6249888

