Trunking unit, blank, locking, height 40−140 mm
Type OKA-G20040140R
|Item no. 7424040
|EAN 4012195243113




Item no. / Type
Length
Width
Duct height, min.
Trunking height, max.
Smallest selling unit: 2.4 m
2.4m
m
Description
Ready-to-mount trunking unit for cable routing consisting of 3 self-locking blind lids, 2 side profiles with attached flexible side wall made of metal mesh, floor covering contact profiles with a height H of 3 mm. The scope of delivery contains 6 height-adjustable fixing brackets, 6 screed anchors and 3 lid butt seals (for nominal trunking widths 200, 300 and 400) or 6 lid butt supports (for nominal trunking widths 500 and 600). The essential levelling units (observe height adjustment) for the 500 and 600 lid supports are not contained in the scope of delivery and should be ordered separately. The trunking lids are screwed up to and including the nominal width 400, pre-mounted with locking springs.
Technical data
Dimensions
| Length | 2400 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
Technical data
| Covers | 3 |
|---|---|
| Height-adjustment range, min. | 40 mm |
| Height-adjustment range, max. | 140 mm |
| Minimum screed height | 40 |
| Installation opening for on-floor tank | no |
| Seal installation option | yes |
| Decouplable | yes |
| Floor plate | no |
| Floor care | Wet |
| With equipotential bonding | no |
| Removable cover | yes |
| Cover fastening, locking | yes |
| Mounting opening cover | no |
| With separating retainer | no |
| Cover material thickness | 4 |
| Suitable for expansion joint | no |
| With overhang | yes |
| With connection opening | no |
| Mounting opening | Without |
| Duct height, min. | 40 mm |
| Trunking height, max. | 140 mm |
| Dimension | 2400x200x140 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
46,7371 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 46,7371 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Covers
Duct height, min.
Trunking height, max.
Item no.
OKA-G20040140R
2400
200
3
40
140
7424040
OKA-G30040140R
2400
300
3
40
140
7424042
OKA-G40040140R
2400
400
3
40
140
7424044
OKA-G50040140R
2400
500
3
40
140
7424046
OKA-G60040140R
2400
600
3
40
140
7424048
OKA-G20040240R
2400
200
3
40
240
7424060
Width
Trunking height, max.
OKA-G20040140R
Item no.
7424040
Length
2400
Width
200
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
140
OKA-G30040140R
Item no.
7424042
Length
2400
Width
300
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
140
OKA-G40040140R
Item no.
7424044
Length
2400
Width
400
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
140
OKA-G50040140R
Item no.
7424046
Length
2400
Width
500
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
140
OKA-G60040140R
Item no.
7424048
Length
2400
Width
600
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
140
OKA-G20040240R
Item no.
7424060
Length
2400
Width
200
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
240





