Trunking unit for GES4, height 40−140 mm
Type OKA-G30040140D4
|Item no. 7424120
|EAN 4012195243458




Item no. / Type
Length
Width
Duct height, min.
Trunking height, max.
Smallest selling unit: 2.4 m
2.4m
m
Description
Ready-to-mount screed-flush trunking unit for cable routing, consisting of three system covers, two side profiles with attached flexible side wall made of metallic mesh, floor covering contact profiles with H = 3 mm. For dry interior rooms with dry-care floors. Also suitable for wet-care floors with appropriate system accessories. The scope of delivery contains six height-adjustable fastening brackets, six screed ties and three lid butt seals for nominal trunking widths 200, 300 and 400 or six lid butt supports for trunking widths 500 and 600. The essential levelling units (please observe adjustment height) for the lid butt supports 400, 500 and 600 are not contained in the scope of supply, please order separately. On delivery, the trunking lids are screwed on.
With screw-on device installation lids, each with an installation opening for a square installation unit nominal size 4.
Technical data
Dimensions
| Length | 2400 mm |
|---|---|
| Width | 300 mm |
Technical data
| Covers | 3 |
|---|---|
| Height-adjustment range, min. | 40 mm |
| Height-adjustment range, max. | 140 mm |
| Minimum screed height | 40 |
| Installation opening for on-floor tank | no |
| Seal installation option | yes |
| Decouplable | yes |
| Floor plate | no |
| With equipotential bonding | no |
| Removable cover | yes |
| Cover fastening, locking | no |
| Mounting opening | For service outlet |
| Mounting opening cover | yes |
| Number of planned flush-mount units | 3 |
| With separating retainer | no |
| Cover material thickness | 4 |
| Suitable for expansion joint | no |
| With overhang | yes |
| With connection opening | yes |
| Nominal size for device installation units | 4 |
| Mounting opening | Square |
| Duct height, min. | 40 mm |
| Trunking height, max. | 140 mm |
| Dimension | 2400x300x140 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
56,2366 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 56,2366 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Covers
Duct height, min.
Trunking height, max.
Item no.
OKA-G30040140D4
2400
300
3
40
140
7424120
OKA-G40040140D4
2400
400
3
40
140
7424122
Width
OKA-G30040140D4
Item no.
7424120
Length
2400
Width
300
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
140
OKA-G40040140D4
Item no.
7424122
Length
2400
Width
400
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
140





