Trunking unit for GES6, height 40−240 mm
Type OKA-G40040240D6
|Item no. 7424182
|EAN 4012195243601




Item no. / Type
7424182 / OKA-G40040240D6
Length
2400 mm
Width
400 mm
Covers
3
Duct height, min.
40 mm
Trunking height, max.
240 mm
Smallest selling unit: 2.4 m
2.4m
m
Description
Ready-to-mount screed-flush trunking unit for cable routing, consisting of three system covers, two side profiles with attached flexible side wall made of metallic mesh, floor covering contact profiles with H = 3 mm. For dry interior rooms with dry-care floors. Also suitable for wet-care floors with appropriate system accessories. The scope of delivery contains six height-adjustable fastening brackets, six screed ties and three lid butt seals for nominal trunking widths 200, 300 and 400 or six lid butt supports for trunking widths 500 and 600. The essential height adjustment units (please observe adjustment height) for the 400, 500 and 600 cover support are not contained in the scope of supply, please order separately. Up to the nominal width of 400, the trunking covers are screwed on.
With screw-on device installation lids, each with an installation opening for an installation unit nominal size 6.
Technical data
Dimensions
| Length | 2400 mm |
|---|---|
| Width | 400 mm |
Technical data
| Covers | 3 |
|---|---|
| Height-adjustment range, min. | 40 mm |
| Height-adjustment range, max. | 240 mm |
| Minimum screed height | 40 |
| Installation opening for on-floor tank | no |
| Seal installation option | yes |
| Decouplable | yes |
| Floor plate | no |
| With equipotential bonding | no |
| Removable cover | yes |
| Cover fastening, locking | no |
| Mounting opening | For service outlet |
| Mounting opening cover | yes |
| Number of planned flush-mount units | 3 |
| With separating retainer | no |
| Cover material thickness | 4 |
| Suitable for expansion joint | no |
| With overhang | yes |
| With connection opening | yes |
| Nominal size for device installation units | 6 |
| Mounting opening | Rectangular |
| Duct height, min. | 40 mm |
| Trunking height, max. | 240 mm |
| Dimension | 2400x400x240 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
62,8303 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 62,8303 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Covers
Duct height, min.
Trunking height, max.
Item no.
OKA-G40040240D6
2400
400
3
40
240
7424182
OKA-G40040240D6
Item no.
7424182
Length
2400
Width
400
Covers
3
Duct height, min.
40
Trunking height, max.
240





