Trunking unit for GESR9, height 100−150 mm
Type OKA-W50010050DR9
|Item no. 7424802
|EAN 4012195245070



Item no. / Type
7424802 / OKA-W50010050DR9
Length
2400 mm
Width
500 mm
Covers
6
Duct height, min.
100 mm
Trunking height, max.
150 mm
Smallest selling unit: 2.4 m
2.4m
m
Description
Ready-to-mount trunking unit with three or six device installation lids for cable laying and the installation of flush-mount units of nominal size R9, consisting of the trunking base (floor trough with side and floor covering contact profiles) and trunking lid with blank covered mounting opening. Floor trough with holding straps for self-contacting mounting of separating retainers. The scope of delivery contains 6 height-adjustable fixing brackets, 6 screed anchors and height-adjustable lid butt supports: 3x for nominal trunking width 400 and 6x for nominal trunking widths 500 and 600. Trunking lid screwed down when delivered.
With three (for nominal trunking width 400, L = 800 mm) or six device installation covers (for nominal trunking widths 500 and 600, L = 400 mm), each with one installation opening for a round installation unit of nominal size 9 or 9/55.
Technical data
Dimensions
| Length | 2400 mm |
|---|---|
| Width | 500 mm |
Technical data
| Number of compartments | 3 St. |
|---|---|
| Number of insertable partitions | 2 |
| Covers | 6 |
| Height-adjustment range, min. | 100 mm |
| Height-adjustment range, max. | 150 mm |
| Minimum screed height | 100 |
| Installation opening for on-floor tank | no |
| Seal installation option | yes |
| Decouplable | no |
| Floor plate | yes |
| With equipotential bonding | no |
| Removable cover | yes |
| Cover fastening, locking | no |
| Mounting opening | For service outlet |
| Mounting opening cover | yes |
| Number of planned flush-mount units | 6 |
| With separating retainer | no |
| Cover material thickness | 4 |
| Suitable for expansion joint | no |
| With overhang | yes |
| With connection opening | yes |
| Mounting opening | Round |
| Duct height, min. | 100 mm |
| Trunking height, max. | 150 mm |
| Dimension | 2400x500x100 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
108,2814 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 108,2814 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Covers
Duct height, min.
Trunking height, max.
Item no.
OKA-W50010050DR9
2400
500
6
100
150
7424802
OKA-W50010050DR9
Item no.
7424802
Length
2400
Width
500
Covers
6
Duct height, min.
100
Trunking height, max.
150
