Truss-head bolt with flange nut A2
Type FRSB 6x12 A2
|Item no. 6406138
|EAN 4012196077595



Item no. / Type
Length
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Truss-head bolt with square neck and combination nut.
Technical data
Dimensions
| Length | 12 mm |
|---|---|
| Dimension L | 12 mm |
| Dimension d | 6 mm |
| Dimension D | 13,5 mm |
Technical data
| Thread metric | 6 |
|---|---|
| Screw system | Miscellaneous |
| Thread type | Metric |
| Mukavemet sınıfı | A2-70 |
| With washer | no |
| With nut | yes |
| Self-locking | no |
| With flange | no |
| WAF | 10 |
| Full thread | yes |
| Boyut | M6x12 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
| Left thread | no |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0392 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Surface
Material
Item no.
FRSB 6x12 A2
12
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6406138
FRSB 6x16 A2
16
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6406189
FRSB 6x20 A2
20
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6406205
Length
FRSB 6x12 A2
Item no.
6406138
Length
12
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
FRSB 6x16 A2
Item no.
6406189
Length
16
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
FRSB 6x20 A2
Item no.
6406205
Length
20
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301

