Truss-head bolt with flange nut A4
Type FRSB 6x12 A4
|Item no. 6406142
|EAN 4012196078370



Item no. / Type
Length
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Truss-head bolt with square neck and combination nut.
Technical data
Dimensions
| Length | 12 mm |
|---|---|
| Dimension L | 12 mm |
| Dimension d | 6 mm |
| Dimension D | 13,5 mm |
Technical data
| Thread metric | 6 |
|---|---|
| Screw system | Miscellaneous |
| Thread type | Metric |
| Mukavemet sınıfı | A4-50 |
| With washer | no |
| With nut | yes |
| Self-locking | no |
| With flange | no |
| WAF | 10 |
| Full thread | yes |
| Boyut | M6x12 |
| Material | Stainless steel 1.4401 |
| Colour | stainless steel |
| Left thread | no |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0376 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (6)
Declarations (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Material
Item no.
FRSB 6x12 A4
12
Stainless steel 1.4401
6406142
FRSB 6x16 A4
16
Stainless steel 1.4401
6406193
FRSB 6x20 A4
20
Stainless steel 1.4401
6406207
Length
FRSB 6x12 A4
Item no.
6406142
Length
12
Material
Stainless steel 1.4401
FRSB 6x16 A4
Item no.
6406193
Length
16
Material
Stainless steel 1.4401
FRSB 6x20 A4
Item no.
6406207
Length
20
Material
Stainless steel 1.4401



