Truss-head bolt with nut and washer A2
Type FRS 6x12 A2
|Item no. 6406521
|EAN 4012196200238



Item no. / Type
Length
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Truss-head bolt with square neck including hexagonal nut and washer.
For example, for use in longitudinal hole 7 x 20 mm or 7 x 32 mm.
Technical data
Dimensions
| Length | 12 mm |
|---|---|
| Dimension L | 12 mm |
| Dimension d | 6 mm |
| Dimension D | 13,5 mm |
Technical data
| Thread metric | 6 |
|---|---|
| Screw system | Miscellaneous |
| Thread type | Metric |
| Mukavemet sınıfı | A2-70 |
| With washer | yes |
| With nut | yes |
| Self-locking | no |
| With flange | no |
| WAF | 10 |
| Full thread | yes |
| Boyut | M6x12 |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
| Left thread | no |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0391 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (6)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Material
Surface
Item no.
FRS 6x12 A2
12
Stainless steel 1.4301
6406521
FRS 6x16 A2
16
Stainless steel 1.4301
6406556
FRS 6x20 A2
20
Stainless steel 1.4301
6406602
FRS 8x16 A2
16
Stainless steel 1.4301
6406696
FRS 10x25 A2
25
Stainless steel 1.4301
Bright, treated
6406718
FRS 10x30 A2
30
Stainless steel 1.4301
6406726
FRS 12x25 A2
25
Stainless steel 1.4301
Bright, treated
6406750
FRS 12x30 A2
30
Stainless steel 1.4301
6406769
FRS 8x25 A2
25
Stainless steel 1.4301
6406815
FRS 8x35 A2
35
Stainless steel 1.4301
6406823
FRS 10x20 A2
20
Stainless steel 1.4301
6406866
Length
FRS 6x12 A2
Item no.
6406521
Length
12
Material
Stainless steel 1.4301
FRS 6x16 A2
Item no.
6406556
Length
16
Material
Stainless steel 1.4301
FRS 6x20 A2
Item no.
6406602
Length
20
Material
Stainless steel 1.4301
FRS 8x16 A2
Item no.
6406696
Length
16
Material
Stainless steel 1.4301
FRS 10x25 A2
Item no.
6406718
Length
25
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
FRS 10x30 A2
Item no.
6406726
Length
30
Material
Stainless steel 1.4301
FRS 12x25 A2
Item no.
6406750
Length
25
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
FRS 12x30 A2
Item no.
6406769
Length
30
Material
Stainless steel 1.4301
FRS 8x25 A2
Item no.
6406815
Length
25
Material
Stainless steel 1.4301
FRS 8x35 A2
Item no.
6406823
Length
35
Material
Stainless steel 1.4301
FRS 10x20 A2
Item no.
6406866
Length
20
Material
Stainless steel 1.4301



