Truss-head bolt with nut and washer A2
Type FRS 10x25 TPS A2
|Item no. 6407537
|EAN 4012195626343



Item no. / Type
6407537 / FRS 10x25 TPS A2
Length
25 mm
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Truss-head bolt with square neck. With washer and hexagonal nut.
The truss-head bolt can be used in combination with hot-dip and double-dip galvanised articles.
Technical data
Dimensions
| Length | 25 mm |
|---|---|
| Dimension L | 25 mm |
| Dimension d | 10 mm |
| Dimension D | 18 mm |
Technical data
| Thread metric | 10 |
|---|---|
| Screw system | Miscellaneous |
| Thread type | Metric |
| Mukavemet sınıfı | A2-70 |
| With washer | yes |
| With nut | yes |
| Self-locking | no |
| With flange | no |
| Full thread | yes |
| Boyut | M10x25 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
| Left thread | no |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,2023 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Surface
Material
Item no.
FRS 10x25 TPS A2
25
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6407537
FRS 10x25 TPS A2
Item no.
6407537
Length
25
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301

