Truss-head bolt with nut and washer A4
Type FRS 6x12 A4
|Item no. 6406564
|EAN 4012196291311



Item no. / Type
Length
Material
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Truss-head bolt with square neck including hexagonal nut and washer.
For example, for use in longitudinal hole 7 x 20 mm or 7 x 32 mm.
Technical data
Dimensions
| Length | 12 mm |
|---|---|
| Dimension L | 12 mm |
| Dimension d | 6 mm |
| Dimension D | 13,5 mm |
Technical data
| Thread metric | 6 |
|---|---|
| Screw system | Miscellaneous |
| Thread type | Metric |
| Mukavemet sınıfı | A4-70 |
| With washer | yes |
| With nut | yes |
| Self-locking | no |
| With flange | no |
| WAF | 10 |
| Full thread | yes |
| Boyut | M6x12 |
| Material | Stainless steel 1.4401 |
| Colour | stainless steel |
| Left thread | no |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0396 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Material
Surface
Item no.
FRS 6x12 A4
12
Stainless steel 1.4401
6406564
FRS 6x16 A4
16
Stainless steel 1.4401
6406580
FRS 6x20 A4
20
Stainless steel 1.4401
6406610
FRS 8x16 A4
16
Stainless steel 1.4401
6406653
FRS 8x16 A4
16
Stainless steel 1.4571
6406698
FRS 12x25 A4
25
Stainless steel 1.4401
6406785
FRS 10x20 A4
20
Stainless steel 1.4401
6406870
FRS 10x20S A4
20
Stainless steel 1.4401
6406872
FRS 10x25 A4
25
Stainless steel 1.4401
Bright, treated
6407524
Length
Material
FRS 6x12 A4
Item no.
6406564
Length
12
Material
Stainless steel 1.4401
FRS 6x16 A4
Item no.
6406580
Length
16
Material
Stainless steel 1.4401
FRS 6x20 A4
Item no.
6406610
Length
20
Material
Stainless steel 1.4401
FRS 8x16 A4
Item no.
6406653
Length
16
Material
Stainless steel 1.4401
FRS 8x16 A4
Item no.
6406698
Length
16
Material
Stainless steel 1.4571
FRS 12x25 A4
Item no.
6406785
Length
25
Material
Stainless steel 1.4401
FRS 10x20 A4
Item no.
6406870
Length
20
Material
Stainless steel 1.4401
FRS 10x20S A4
Item no.
6406872
Length
20
Material
Stainless steel 1.4401
FRS 10x25 A4
Item no.
6407524
Length
25
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4401

