Universal clamp for PV module mounting
Type KLU A2 S
|Item no. 5901012
|EAN 4012197378301



Item no. / Type
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Description
Universal clamp for mounting photovoltaic modules on flat and pitched roofs, suitable as a clamp between 2 modules or as an end clamp. Lockable pre-fastening on TP 45 support profile and on STK and STL supports. Suitable for 10 mm slot width. Can be rotated through 90° after engaging. Screwable fastening of the PV module with Torx 30 key.
Technical data
Dimensions
| Width | 43 mm |
|---|---|
| Height | 79 mm |
Technical data
| Ayarlanabilir | evet |
|---|---|
| Depth | 42 mm |
| Boyut | 41x42x79 |
| Surface | Plastic-coated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | Black |
| Photovoltaic connection and fastening element version | Universal clamp |
| For frame height min. | 30 mm |
| For frame height max. | 50 mm |
| With module earthing | hayır |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,4568 kg CO2e / 1 Adet |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Instructions and Aid (5)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Item no.
KLU A2
5901010
KLU A2 S
5901012
KLU A2
Item no.
5901010
KLU A2 S
Item no.
5901012




