UP Plaster compensation ring 24 mm, flush-mounted device box
Type UG 60 PA 24
|Item no. 2003295
|EAN 4012195028031


Item no. / Type
2003295 / UG 60 PA 24
Mounting type
Concealed
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
Description
Plaster compensation ring for Ø 60 mm flush-mounted box, to screw on.
Technical data
Dimensions
| Height | 24 mm |
|---|
Technical data
| Impact-resistant | yes |
|---|---|
| Accessory screw clearance | 60 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Halogen-free | yes |
| Protection rating | IP20 |
| Sealable | no |
| With bolts | yes |
| Mounting type | Concealed |
| Flame-resistant | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Dimension | Ø60mm, H24mm |
| Material | Polystyrene |
| Colour | Red |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Product images (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Mounting type
Item no.
UG 60 PA 24
Concealed
2003295
UG 60 PA 24
Item no.
2003295
Mounting type
Concealed
