UT3 universal support, without cover plate, system length 165 mm
Type UT3
|Item no. 7408721
|EAN 4012196435272




Item no. / Type
7408721 / UT3
Length
165 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Universal support with two strain reliefs for electrical installations in device installation units of nominal sizes 2, R4, 4, 6 and R7 in indoor areas.
Cover plates and accessories should be ordered separately.
Cover plates and accessories should be ordered separately.
Technical data
Dimensions
| Length | 165 mm |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Height | 36 mm |
Technical data
| No. of entries | 4 |
|---|---|
| Number of installable devices | 3 |
| Installation technology | Grid M45 |
| Number of strain reliefs | 2 |
| Version for | Socket shape |
| Dimension | 165x76x36 |
| Material | Polyamide |
| Colour | Graphite black; RAL 9011 |
Environmental Data
0,3922 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,3922 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Item no.
UT3
165
7408721
UT3
Item no.
7408721
Length
165

