UT4 universal support, without cover plate, system length 208 mm
Type UT4
|Item no. 7408725
|EAN 4012196435258





Item no. / Type
7408725 / UT4
Length
208 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Universal support with two strain reliefs for electrical installation in device installation units of nominal sizes R7, R9 and 9.
Cover plates and accessories should be ordered separately.
Cover plates and accessories should be ordered separately.
Technical data
Dimensions
| Length | 208 mm |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Height | 36 mm |
Technical data
| No. of entries | 4 |
|---|---|
| Number of installable devices | 4 |
| Installation technology | Grid M45 |
| Number of strain reliefs | 2 |
| Version for | Socket shape |
| Dimension | 208x76x36 |
| Material | Polyamide |
| Colour | Graphite black; RAL 9011 |
Environmental Data
0,4822 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,4822 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (4)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Item no.
UT4
208
7408725
UT4
Item no.
7408725
Length
208

